Informacje

Informacje

13 kolejnych drzew pomnikami przyrody w Mysłowicach

Previous Next

Drzewa pomnikowe, szczególnie w miastach, są nie tylko dziedzictwem przyrodniczym, ale również odgrywają ważną rolę społeczną i zdrowotną. W Mysłowicach mamy już w sumie 27 takich obiektów.

Dotychczas w naszym mieście znajdowało się 14 pomników przyrody. Chodzi o drzewa z  gatunków: lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, dąb czerwony, klon pospolity, klon jawor, które rosną na wzgórzu Grabina w Dziećkowicach, w Parku Zamkowym, na Promenadzie, na Rynku w Kosztowach oraz na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy. To jednak nie wszystko. Decyzją Rady Miasta ustanowiono w Mysłowicach 13 nowych pomników przyrody. Wśród nich znalazło się  siedem „dębów na grobli” w lesie w Dziećkowicach, o które z wnioskiem zwróciło się Stowarzyszenie Nasza Ziemia. Dwa kolejne dęby znajdują się na Placu Wolności.   Dwie lipy rosną na Rynku w Brzezince, a  dąb i buk upiększają  ogrodu I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.

Wszystkie nowe pomniki przyrody to wiekowe i okazałe drzewa, które wyróżniają się obwodem, rozbudowaną, piękną koroną i estetyką. Mają walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe oraz historyczne. Objęcie ich ochroną prawną pozwoli zwiększyć nadzór nad ich utrzymaniem i pielęgnacją. Wobec pomników przyrody zakazuje się m.in. niszczenia, uszkadzania i przekształcania obiektu, zanieczyszczania gleby, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu czy umieszczania tablic reklamowych.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search