Informacje

Informacje

Coraz bliżej budowy nowoczesnego schroniska

Trwają końcowe uzgodnienia programu funkcjonalno-użytkowego budowy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Mysłowicach. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg. Miasto dziękuje Fundacji Silesia Canis za przekazaną koncepcję budowy oraz projektantom: Markowi Dubielowi i Marii Piechocie.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno los bezdomnych czworonogów wisiał w Mysłowicach na włosku. Od stycznia tego roku schronisko dla zwierząt prowadzone przez TOZ przy ul. Sosnowieckiej miało przestać istnieć. Nie spełniało wymagań weterynaryjnych dotyczących odległości od zabudowań mieszkalnych, która zgodnie z przepisami musi wynosić co najmniej 150 metrów. W pobliżu znajduje się, m.in. targowisko, bar i szkoła językowa. Aż strach pomyśleć, co stałoby się z mieszkańcami schroniska, gdyby weszła w życie pierwotna decyzja powiatowego lekarza weterynarii. Warto wiedzieć, że tylko w ubiegłym roku w naszym mieście znalazło bezpieczny azyl aż 251 czworonogów.

Prezydent Dariusz Wójtowicz zwrócił się z prośbą o pomoc do samego Mateusza Morawieckiego.

- Zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe w kwocie 2,5 mln zł na budowę schroniska miejskiego, które pozwoli miastu Mysłowice stworzyć azyl na poziomie europejskim. Mieszkańcy Mysłowic to wyjątkowi ludzie, dla których problem bezdomnych zwierząt to bardzo ważna kwestia. Wielu z nich, podobnie jak ja, nie wyobraża sobie sytuacji, w której będziemy musieli podpisać umowę ze schroniskiem zlokalizowanym poza terenem naszego miasta. Dlatego mając na uwadze potrzeby mieszkańców jak i dobro zwierząt liczę na pozytywne rozpatrzenie przez Pana, jako wielkiego miłośnika zwierząt, mojej prośby - napisał prezydent Mysłowic w liście do premiera rządu.

W skali kraju, zwłaszcza teraz w dobie największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego, problemy schroniska dla zwierząt w małym mieście raczej nie mają największego ciężaru gatunkowego. A jednak.

Premier zareagował i zainterweniował.

Zaangażował się też wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który jest wielkim przyjacielem Mysłowic. Obaj poprosili wojewodę Jarosława Wieczorka o koordynację akcji. W efekcie, otrzymaliśmy rządowe wsparcie w wysokości 2,5 mln złotych na budowę schroniska w Mysłowicach. Co najważniejsze, zanim ono powstanie zwierzęta nie muszą opuszczać dotychczasowej placówki. Decyzja powiatowego inspektora weterynarii została odroczona do października 2022 r. Nowoczesne schronisko kontenerowe ma powstać przy ul. Świerczyny, przy granicy miasta z katowickimi Szopienicami. Ta lokalizacja spełni wymogi powiatowego inspektora weterynarii. Powstanie nowoczesny, w pełni wyposażony dom dla zwierząt z obsługą medyczną oraz bytową. Powstanie: kociarnia, boksy i wybiegi dla psów oraz sala edukacyjna.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search