Informacje

Informacje

Konstytucja 3 Maja - nasz narodowy symbol

Previous Next

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przedstawiciele mysłowickiego samorządu oddali hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i utworzenia demokracji w naszej ojczyźnie.

3 maja 1791 roku podczas Sejmu Czteroletniego uchwalono ustawę regulującą ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. W 231. rocznicę jej uchwalenia oddajemy hołd jej twórcom, którzy wprowadzili do naszego ustroju trójpodział władzy oraz dwuizbowy parlament.

Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem polskiego narodu pragnącego zachować wolność i suwerenność. Stała się jednym z naszych najważniejszych narodowych symboli, powodem do dumy oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy stworzyli konstytucję dla ratowania Rzeczypospolitej.

Pamiętamy  o tym w Mysłowicach. Uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny i naszych mieszkańców, która została odprawiona w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.

W miejskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta wraz z Prezydentem Mysłowic Dariuszem Wójtowiczem i jego zastępcą Wojciechem Chmielem. Byli również radni miejscy, przedstawiciele Mysłowickiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, parlamentarzyści Ewa Kołodziej i Jerzy Polaczek, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych oraz mieszkańcy Mysłowic.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search