Informacje

Informacje

Nowe życie mysłowickich kamienic

Previous Next

Budynki komunalne w Mysłowicach zmieniają się nie do poznania. To, co jeszcze parę lat temu wydawało się niemożliwe - odnowa nieremontowanych od dekad kamienic - dziś za sprawą konsekwencji zarządu i pracowników MZGK staje się faktem. Nowa Bytomska, kamienice na Rymerze i pojedyncze perełki architektury w centrum, odzyskują swój dawny blask.

Sześć budynków komunalnych przy ulicy Bytomskiej przeszło już metamorfozę. Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach przywrócił blask kamienicom przy Bytomskiej 13, 21, 27, 29, 33 i 37. W tym roku rozpocznie się II etap prac związanych z podłączeniem budynków do sieci ciepłowniczej i wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Ostatnim etapem będzie remont klatek schodowych.

Elewacje sześciu kamienic przeszły termomodernizację wraz z wymianą stolarki okienno-drzwiowej oraz naprawą i dociepleniem dachów.

Dofinansowanie na remont sześciu budynków przy Bytomskiej pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tą dotacją objęto również dociepłownienie kamienicy przy Strażackiej 2 oraz zakończony remont budynku przy Powstańców 15, gdzie zaszły ogromne zmiany: termomodernizacja, ekologiczna kotłownia gazowa dla całego budynku i nowa, ciesząca oko elewacja.

- Kamienica została w pełni termozmodernizowana, zostały wymienione indywidualne źródła ciepła i została zrobiona jedna kotłownia dla całej kamienicy, która zlokalizowana jest na strychu. Został również ocieplony i wymieniony dach, ocieplony w przestrzeni międzykrokwiowej wełną - wylicza Judyta Rduch, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach. Wszystko kosztowało 970 tys. zł.

Jak zapowiada MZGK, to nie koniec realizacji zaplanowanych na ten rok.

Nowych elewacji mają się doczekać także kamienice przy Oświęcimskiej 66, Kościelnej 5 oraz Powstańców 21a, Robotniczej 3, 7-11-15 oraz 21. Kontynuowane będzie również uciepłownienie miejskich kamienic. Prace ruszyły już natomiast przy ulicy Strażackiej 2.

- 9 marca podpisaliśmy dwie umowy jedną z Zakładem Remontowo-Budowlanym „Budolex” Stanisław Oleksy z Ujanowic na termomodernizację budynku przy ul. Strażackiej 2, drugą z firmą KOMA DG Sp. z o.o. z Krakowa na wykonanie instalacji CO i CWU w budynku przy ul. Bytomskiej 33 - informuje Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Kamienica przy Strażackiej 2 została już przekazana wykonawcy, który za 1 550 000 zł przeprowadzi jej termomodernizację z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, dociepleniem dachu, fundamentów i ścian oraz montażem instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a także wyremontuje klatkę schodową. Prace mają potrwać 7 miesięcy, czyli do połowy października.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search