Informacje

Informacje

Trwa walka z czasem na Brzezince

Usunięto już ponad 5 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Na początku operacji z Brzezinki wyjeżdżały dwa transporty dziennie, a teraz nawet siedem – osiem.   Mieszkańcy dzielnicy czują się coraz bezpieczniej, ale jeszcze nie mogą odetchnąć z ulgą. Do wywiezienia pozostało  trzy  tysiące ton niebezpiecznych chemikaliów. Są one bardziej toksyczne, niż początkowo przypuszczano.

Odpady z Brzezinki są wywożone, m.in. do supernowoczesnej spalarni  w  Hamburgu, ponieważ śląskie nie spełniają odpowiednich wymogów. Utylizacja nielegalnego składowiska przebiega sprawnie, ale  i tak trwa walka z czasem. Zgodnie z planem cała operacja powinna się skończyć  29 października. Taki był też warunek rządowego dofinansowania. Jeśli termin zostanie przekroczony, może przepaść wsparcie ze strony państwa w wysokości 44 mln zł.

Odpady stwarzają wysokie zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Dodatkowo - jak podaje katowicka Prokuratura Okręgowa - „zawierają szereg związków organicznych o właściwościach wywołujących nowotwory lub zwiększających zachorowalność”. Szkody dla środowiska będzie można ocenić dopiero po całkowitym uprzątnięciu działki. Mogło dojść do skażenia wód gruntowych i gleby. Członkom Mafii Śmieciowej grozi 10 lat więzienia. Zarzuty usłyszało 56 osób. 8 jest w areszcie. Proces trwa.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search