Informacje

Informacje

Zagrożone są miejskie inwestycje. Radni odrzucili harmonogram spłat MPWiK.

Odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Mysłowice. Głównym tematem była propozycja zmian spłaty ogromnych zobowiązań MPWiK, w taki sposób, aby spółka wodociągowa mogła samodzielnie regulować długi. Radni odrzucili propozycję prezydenta i nowego zarządu spółki. To sprawi, że prezydent jest zmuszony do odstąpienia od wielu ważnych inwestycji i remontów, jakie były planowane w najbliższych latach.   Wynegocjowany z bankiem nowy harmonogram spłat dostosowany był do obecnych możliwości finansowych MPWiK i w żaden sposób nie uszczupliłby budżetu gminy. Rozmowy trwały niemal rok. Banki widząc, że spółka wodociągowa jest wiarygodna i nie przynosi już wielomilionowych strat, przystąpiły do planu restrukturyzacji. Został on jednak odrzucony...   Ważnym elementem procesu zmian w MPWiK było rozlożenie w czasie spłaty długów, co pozwoliłoby miastu na „uwolnienie” w najbliższych latach ponad 100 milionów zlotych - dzisiaj zablokowanych pod ewentualną spłatę długów MPWiK.  

Pieniądze miały być przeznaczone na kolejne gminne inwestycje.

  Planowano, m.in. przebudowę torowisk od ulicy Bytomskiej do Promenady, remont Parku Zamkowego, termomodernizację szkół i przedszkoli, modernizację budynków komunalnych czy budowę dróg rowerowych Bike&Ride. Próbowano również dopiąć finansowanie budowy nowej szkoły podstawowej w dzielnicy Larysz. Po decyzji trudno myśleć o rozwoju miasta. To będzie bardziej administrowanie zdewastowanym majątkiem.
 Przypominamy, że od chwili zmiany prezydenta Mysłowic w 2018 roku, MPWiK przestał generować wielomilionowe straty, ponieważ wypowiedziano niekorzystne umowy, pozbyto się zewnętrznych podmiotów, zwolniono niekompetentnych i nieodpowiedzialnych ludzi. Dzięki temu otworzyła się szansa, że spółka sama rozpocznie spłatę ogromnych zobowiązań, już bez pomocy miasta. Niestety spłaszczenie rat nie powiodło się i w latach 2021-2023 gminny budżet będzie mocno uszczuplony.  

Przeciwko propozycji prezydenta Wójtowicza głosowali radni, którzy w ostatnich latach doprowadzili do obecnej, katastrofalnej sytuacji finansowej naszego miasta.

  Wychodząc z sali sesyjnej nie ukrywali zadowolenia. Ich komentarze i kpiny z niemal beznadziejnej sytuacji, w jakiej znalazl się obecny prezydent, również były jednoznaczne. To nie wróży miastu i jego mieszkańcom niczego dobrego. Prezydent swoimi decyzjami doprowadził do tego, że pierwszy raz od wielu lat nie trzeba zaciągać kredytu na bieżącą działalność miasta. Pozbył się układów, które latami niszczyły miasto.   A to nie wszystkim się podoba. (fil)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search