Kultura

Jestem Maria z Buenos Aires

To widowisko muzyczne z tangiem Astora Piazzolli Wirtuozerski akordeon, namiętne tango, muzyka pełna temperamentu i taniec... „Jestem Maria z Buenos Aires” to widowisko muzyczne przybliżające twórczość Astora Piazzolli, który rozsławił „tango nuevo” na całym świecie.

W ten niesamowity klimat Argentyny wprowadza Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj, dzięki którym usłyszymy najbardziej znane kompozycje, takie jak „Libertango”, „Oblivion” czy „Yo soy Maria”. Retransmisja koncertu będzie dostępna online już od 25 kwietnia na kanale facebook Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Obchodzący w tym roku setną rocznicę urodzin, Astor Piazzolla to jedna z najważniejszych postaci w historii tanga. Kompozytor i wirtuoz bandoneonu zrewolucjonizował narodowy klejnot Argentyny, łącząc w swojej twórczości tango argentyńskie, jazz i muzykę klasyczną w jedną niepowtarzalną całość. I tak powstało „tango nuevo”, które do dziś inspiruje muzyków i słuchaczy na całym świecie.

Tytułowa Maria nawiązuje do postaci z operity „Maria de Buenos Aires” Astora Piazzolli. Widowisko łączy w sobie emocjonujące dźwięki kwintetu muzycznego, ekspresję wokalistki śpiewającej po hiszpańsku, francusku, angielsku i polsku, a także zmysłowość tancerzy. Wyboru najpopularniejszych utworów kompozytora, ich transkrypcji i aranżacji dokonała Małgorzata Maliszczak – pianistka i wieloletni pedagog Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W składzie Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj są pedagodzy i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Kinga Rataj – śpiew
Małgorzata Maliszczak – fortepian
Jakub Mietła – akordeon
Wojciech Barteczek – skrzypce
Piotr Domagała – gitara
Piotr Górka – kontrabas
Ola Niesler i Michał Zachariasiewicz – taniec

Retransmisja koncertu odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18:00 na profilu facebookowym Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Link do premiery koncertu aktywny na fanpage 25/04/2021 o godz. 18:00.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search