Kultura

Kamp!, Coals, L.Stadt i inni… Znamy już pełny skład AlterFestu

Previous Next

Znamy już cały line-up dziesiątej edycji festiwalu AlterFest, która odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach. Do ogłoszonych dwa tygodnie temu artystów dołączyły zespoły Kamp!, Coals, L.Stadt, RAT KRU oraz Korbowód. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to prawdziwe święto polskiej muzyki alternatywnej.

W tym roku AlterFest świętuje swoje dziesiąte urodziny, w związku z czym organizatorzy festiwalu postanowili świętować jubileusz imprezy w gronie tych, którzy gościli już na poprzednich edycjach wydarzenia. W ten sposób, wybierając po jednym z wykonawców z każdego z dotychczasowych AlterFestów, utworzono line-up dziesiątej edycji festiwalu. -Postanowiliśmy świętować nasz skromny, aczkolwiek ważny jubileusz z tymi, których znamy, cenimy i lubimy. Choć wybór był ciężki, bo na przestrzeni lat pojawiło się naszym festiwalu wielu świetnych wykonawców, to ostatecznie postanowiliśmy postawić właśnie na tę dziesiątkę artystów – mówi Łukasz Prajer, twórca AlterFestu.

Organizatorzy festiwalu ogłosili, że w tym roku w Mysłowicach usłyszymy jeden z ważniejszych przedstawicieli polskiej sceny elektronicznej, czyli grupę Kamp!, będący jednym z największych fenomenów młodego pokolenia duet Coals, czy gitarową grupę L.Stadt. Skład uzupełnia taneczny duet Rat Kru oraz jedna z legend mysłowickiej sceny alternatywnej – Korbowód.

Przypomnijmy – wśród ogłoszonych dwa tygodnie temu wykonawców znalazł się zdobywca tegorocznego fryderyka w kategorii „Album roku rock/metal” – zespół Muchy, a także Baasch, Daniel Spaleniak, L.A.S. oraz mona polaski.

Bilety jednodniowe (50 zł) oraz karnety dwudniowe (80 zł) na festiwal AlterFest można nabyć na stronie KupBilecik.pl.

Kamp! - zadebiutowali w 2009 roku EP „Thales one”. Pierwsze zagraniczne wydawnictwo pojawiło się w 2011 roku w portugalskim Discotexas. Singiel „Cairo” stał się komercyjnym przełomem, który doprowadził do debiutanckiego albumu „Kamp!”. Dream-popowe melodie doskonale zgrane na płycie z house'owymi utworami zagwarantowały sprzedaż przekraczającą 10 tysięcy sztuk oraz wielkie zainteresowanie ze strony klubów i festiwali, od Szanghaju, przez London i Pragę, po Los Angeles.

W lecie 2014 Kamp! wypuścił EP w nowojorskim labelu Cascine, stając się jednym z niewielu polskich zespołów z tak umocnioną pozycją w zachodnim przemyśle muzycznym. Ten krok otworzył im możliwości stałego promowania swojego materiału zagranicą. Rok 2015 przyniósł drugi album zespołu, taneczno-kontemplacyjną "Ornetę”. Kolejnym krokiem była sesja nagraniowa w Red Bull Studio w Brazylii, gdzie pod okiem Bartosza Dziedzica powstały dwa utwory wydane jako single w 2017 - "Deny" i "Turn My Back On You". Trzeci album "DARE" ukazał się 17 września 2018 nakładem wydawnictwa Agora, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i ciesząc się ogromną popularnością w serwisach streamingowych.

Coals to młody duet, który tworzą Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Zespół szybko zdobył uznanie słuchaczy dzięki domowym nagraniom, które publikował na Youtube kilka lat temu. Coalsi mają na koncie liczne występy na zagranicznych festiwalach, m.in. Positivus, Pohoda Festival, Tune In-Tel Aviv, Primavera Sound czy Iceland Airwaves. Nagrali również wideosesję dla kultowego radia KEXP w Kex Hostel w Reykjaviku. W 2017 roku ukazał się ich ciepło przyjęty debiut „Tamagotchi”. Płycie towarzyszyła trasa, która obejmowała kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Austrię, Czechy oraz Estonię. Po „Tamagotchi” Coalsi wydali oniryczną, okołotrapową i nieco eksperymentalną EP-kę „Klan” napisaną wyłącznie po polsku. W 2020 duet wydał drugi album długogrający „docusoap” pod szyldem wytwórni PIAS. Na krążku można znaleźć nawiązania do współczesnego alternatywnego R&B, ambientu oraz popularnego ostatnio trendu ASMR. Za ten świetnie przyjęty album duet otrzymał nominacje do Fryderyków oraz Bestsellerów Empiku. W 2021 roku Coals wydał trzy single w języku polskim: „Miraż”, „ganc egal” oraz „Lawę” zwiastujące EPkę “Rewal”. W utworze “Miraż” gościnnie udziela się jeden z najpopularniejszych polskich raperów – Żabson.

L.Stadt to jeden z najważnieszych gitarowych zespołów ostatniego dwudziestolecia polskiej muzyki alternatywnej. Łódzka formacja ma na swoim koncie cztery świetnie przyjęte płyty: „L. Stadt”, „EL.P”, „You Gotta Move” i „L.Story”, z której pochodzi przypomniany w 2021 roku przez Męskie Granie Orkiestra utwór „Oczy Kamienic”. L.Stadt zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą (Chorwacja, Serbia, Francja, Niemcy, Litwa, Słowacja, Rosja, Węgry, Anglia, Irlandia, Kanada, U.S.A). Wystąpili także na wielu prestiżowych festiwalach m.in. na Open'er Festival, Off Festivalu, Coke Live Festival, Męskim Graniu ale również na SXSW (Austin), Canadian Music Week (Toronto), Indie Week (Toronto, Dublin), Afisha Picnic (Moskwa), Be Together (Litwa) i Culture Collide (Los Angeles).

Rat Kru - poznański duet poruszający się w granicach szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Sami komponują i wykonują swoje utwory, śpiewając napisane przez Papę Mustę teksty, które pobudzają wyobraźnię i opisują fragmenty rzeczywistości. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach. Ich album „Rok szczura” jest charakterystyczną mieszanką muzyczną nawiązującą do lat 90-tych. Nie są im obce gatunki takie, jak techno, rap czy pop. Coraz ważniejszą rolę w ich muzycznej przygodzie odgrywa wizerunek sceniczny. Luźne sportowe stroje, maska szczura, oprawa świetlna mają dodatkowo uwalniać energię podczas występów zachęcając publikę do wspólnej zabawy.

Korbowód został założony w 1994 roku w Mysłowicach. Jego muzyka została opisana przez Tomasza Wybranowskiego (Radio Wnet) jako miks electro-dub ambientu, niezależnego rocka ze szczyptą transowych jazzowych harmonii. Słychać w niej nawiązania do dokonań artystów nagrywających dla brytyjskiej wytwórni 4 AD. Grupę tworzą gitarzysta Michał Koterba, basista i producent Leszek Mitman, wokalista i tekściarz David O’Sullivan, saksofonista Michał Sosna, perkusista i producent Spacepierre oraz wokalistka Aga Mali. Korbowód ma na swoim koncie sześć płyt. W 2022 roku, nakładem stworzonego przez zespół labela Heliolux, ukazała się winylowa edycja albumu "Lived Like Kings" wraz z CD zawierającym remiksy z tego albumu, powstałe we współpracy z grupą zaprzyjaźnionych z zespołem producentów.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search