Kultura

MOK ponownie przenosi się do sieci

Choć działalność teatrów, kin, czy ośrodków kultury ponownie została ograniczona przez restrykcje związane z pandemią koronawirusa, to jednak Mysłowicki Ośrodek Kultury postanowił nie próżnować w tym czasie. Warsztaty online, transmitowane na żywo wydarzenia, czy wyjście ze swoją działalnością w przestrzeń Starego Miasta to tylko część z atrakcji, jakie MOK przygotował na najbliższy czas.

Zwariowany rok 2020 po raz kolejny zmusił wszystkich do zmiany zawodowych i życiowych planów. Zmiany te nie ominęły Mysłowickiego Ośrodka Kultury, który w wyniku wprowadzonych ograniczeń ponownie musi zmienić charakter swojej działalności. Choć bardzo udany letni sezon na Rynku w Mysłowicach oraz pierwsze w nowym sezonie wydarzenia z cyklu „Kino Rodzinne”, czy „Teatralna Niedziela” dały wielu mieszkańcom naszego miasta, a także pracownikom MOK-u, nadzieję na stabilizację, to jednak brutalna rzeczywistość po raz kolejny spowodowała liczne ograniczenia.

Jednak pomimo braku możliwości organizowania wydarzeń kulturalnych, dla Mysłowickiego Ośrodka Kultury nie jest to czas stracony.

Już wkrótce na stronie internetowej i Facebooku MOK-u pojawią się warsztaty świąteczne online, podczas których będziemy mogli poznać ciekawe sposoby na przygotowanie ozdób świątecznych.

Zobaczymy m.in. eko-warsztaty, podczas których dowiemy się, jak przygotować gwiazdy świąteczne z papierowych torebek; przeniesiemy się także w czasie, aby przypomnieć sobie, w jaki sposób przygotowywano ozdoby w czasach PRL-u. Nie zabraknie kultowych i znanych wszystkim dorosłym kolorowych łańcuchów z papieru, ozdób z waty oraz orzechów. Również katowicka Bajka Pana Kleksa przygotuje specjalnie dla MOK-u świąteczne warsztaty online - razem z Doktorem Paj-Chi-Wo będziemy mogli uczestniczyć w niesamowitych doświadczeniach chemicznych!

Udział we wszystkich warsztatach będzie bezpłatny.

Spędzając w domu więcej czasu niż zwykle, warto również zajrzeć na nową stronę internetową MOK-u (www.m-ok.pl), na której prócz zobaczenia informacji o działalności ośrodka można również wziąć udział w wirtualnym spacerze po MOK-u na Brzezince, czyli Kultowym Kinoteatrze Znicz. W ramach spaceru możemy poznać to miejsce, w tym otwarte w zeszłym roku Minimuzeum Kina, wziąć udział w spektaklu teatralnym, czy warsztatach dla dzieci. Spacer jest interaktywny, zatem możemy wejść do niemal każdego zakamarka tej placówki, a także zobaczyć z bliska znajdujące się w minimuzeum eksponaty.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja zmusiła również Mysłowicki Ośrodek Kultury do odwołania Jarmarku Świątecznego, którego obecność na mysłowickim Rynku stała się już tradycją.

Jednakże MOK wraz z Urzędem Miasta postanowił dać mieszkańcom chociaż namiastkę tego wyjątkowego świątecznego klimatu. W ramach projektu nazwanego „Nastrój się na Rynek” najważniejszy plac naszego miasta zostanie udekorowany wieloma świątecznymi ozdobami. Dzięki temu Rynek stanie się idealnym miejscem do zimowych spacerów, a także do zrobienia rodzinnego zdjęcia świątecznego, zwłaszcza że do niektórych ze świątecznych gadżetów, które zostaną umieszczone na Rynku będzie można nawet wejść!

Na grudzień Mysłowicki Ośrodek Kultury zaplanował także koncert, którego transmisję będzie można zobaczyć w internecie.

Choć na razie jego szczegóły jeszcze nie zostały opublikowane, to jedno jest pewne – zapowiada się bardzo ciekawe wydarzenie, bowiem na scenie pojawi się nominowany do Fryderyka w kategorii „Płyta roku, muzyka poetycka” charyzmatyczny wokalista, którego wokal Elżbieta Zapendowska określiła mianem najbardziej prawdziwego głosu na polskiej scenie muzycznej. Po przerwie do Mysłowickiego Ośrodka Kultury powróci także cykl spotkań z ciekawymi mysłowiczanami, zatytułowany Miasto Tworzą Ludzie – oczywiście na razie wyłącznie w formie transmisji internetowej. Choć Mysłowicki Ośrodek Kultury nie zwalnia tempa w czasie, gdy działalność kulturalna jest mocno ograniczona, to jednak nic nie zastąpi żywego kontaktu artysty z odbiorcą, czy uczestnika warsztatów z instruktorem, który je prowadzi. Miejmy nadzieję, że ten czas jak najszybciej minie, a drzwi Mysłowickiego Ośrodka Kultury ponownie zostaną szeroko otwarte na spragnionych uczestnictwa w kulturze mieszkańców Mysłowic oraz sąsiednich miast. Póki co pozostaje nam korzystanie z kultury na odległość oraz jesienne spacery po lesie (póki jeszcze nie zostały zamknięte).

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search