Kultura

„Tak sobie...” - muzyczny benefis Zygmunta Zgrai

Zygmunt Zgraja to wybitny wirtuoz gry na harmonijce ustnej, urodzony w Mysłowicach i od zawsze mocno związany z miastem. Jest też aranżerem i kompozytorem. Jego dorobek artystyczny to szereg utworów na harmonijkę ustną, wykorzystywaną w różnych formach muzycznych: od tria harmonijek, aż po orkiestrę symfoniczną.

Tworzy i wykonuje zarówno muzykę rozrywkową (w wielu odmianach), jak i poważną. W muzyce poważnej szczytowym osiągnięciem jest kompozycja „CONCERT PHANTASY for Harmonica and Symphony Orchestra”, której prawykonanie odbyło się 18 kwietnia 2007 w Filharmonii Zabrzańskiej. Nagrał także koncerty barokowe z orkiestrą kameralną pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i rozrywkowymi w kraju i zagranicą.

Grał między innymi w Czechach, Słowacji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, w Księstwie Andora, Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Mongolii i USA. Tworzył także i nagrywał muzykę do filmów, jego harmonijkę słychać w takich filmach, jak Grzeszny żywot Franciszka Buły, Vabank, lub Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie. Od roku 1970 jest liderem zespołu Con Brio. Podczas uroczystego benefisu Zygmunt Zgraja będzie pełnił zarówno rolę jubilata, jak i mistrza ceremonii.

Mistrz poprowadzi krótki koncert swoich uczniów, a następnie wraz z Trio Con Brio zagra koncert.

Przypominamy, że w tym roku nasz Mistrz obchodzi 85 urodziny, a jego zespół rozpoczyna 52 rok pracy artystycznej. Jest to znakomita okazja do posłuchania mistrzowskiej harmonijki i spotkania z jubilatem. Nie bez znaczenia jest fakt, że bohater wydarzenia jest nie tylko wybitnym muzykiem, ale też nietuzinkową osobowością, z temperamentem, błyskotliwym poczuciem humoru oraz wielką kulturą słowa. Warto dodać, że koncerty Trio Con Brio są zawsze muzycznym świętem w Mysłowicach. Po długim czasie pandemicznym wreszcie mamy okazję zobaczyć i usłyszeć mistrzów harmonijki na żywo. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Tuż po nim zapraszamy na kuluarowe spotkanie z Zygmuntem Zgrają, jego muzykami i uczniami.

20 listopada
MOK Grunwaldzka 7
godz. 17:00
wstęp wolny

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search