Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 06:46
PRZECZYTAJ!
Reklama

Cały teren po KWK „Mysłowice” w rękach miasta?

Będą rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat przejęcia zakładu B przy ulicy Katowickiej.
Cały teren po KWK „Mysłowice” w rękach miasta?

W ostatnich latach byliśmy świadkami likwidacji obiektów po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”. Działania prowadzone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń odsłoniły jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w centrum Mysłowic - nieruchomości położone przy ulicy Katowickiej od stacji BP aż do Galerii Quick Park, wzdłuż torów kolejowych. Dziś biegnie tamtędy Droga Krajowa nr 79, a niebawem przetnie ją nitka Drogowej Trasy Średnicowej w stronę Sosnowca. Walory inwestycyjne tych terenów doceniają władze miasta, które zamierzają rozpocząć rozmowy z SRK na temat nieodpłatnego przejęcia 12 hektarów atrakcyjnych gruntów. Obszar ten jest obecnie „wyzerowany”, tzn. obiekty pokopalniane zostały wyburzone, teren uporządkowany i zniwelowany.

Dlaczego warto sięgnąć po tereny dawnego Zakładu B?

Bo po pierwsze miasto stanie się właścicielem bardzo atrakcyjnych nieruchomości w ścisłym centrum. Kilka lat temu Mysłowice przejęły od SRK sąsiednie tereny po Zakładzie A i spójna całość poprawi walory inwestycyjne w tej części miasta. Pomoże to również w tworzeniu sensownego układu komunikacyjnego otwierającego nieruchomości na dzielnice Piasek, Wielka Skotnica i Bończyk.

Teren zakładu B objęty jest ustaleniami tego samego planu miejscowego, co zakład A i przewiduje dla tego obszaru możliwość lokowania usług, w tym obiektów handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 oraz dopuszcza budowę szeroko pojętej, wspomagającej infrastruktury komunikacyjnej, w tym parkingów, szkieletu dróg dojazdowych, ciągów pieszych i rowerowych oraz infrastruktury technicznej. Plany zakładają tworzenie terenów zieleni urządzonej, jak i lokowania urządzeń o charakterze rekreacyjnym oraz obiektów małej architektury.

Co mogłoby powstać na terenach po KWK „Mysłowice”?

Jak czytamy w dokumentach gminy, plany dotyczące kierunków zagospodarowania tego obszaru, oscylują wokół wprowadzenia zabudowy usługowej w rozumieniu centrotwórczym, w tym handlu detalicznego w rodzaju pasaży handlowych z przeznaczeniem dla lokalnych przedsiębiorców oraz niezbędnej dla miasta zabudowy usług społecznych i działalności wspierających administrację publiczną.

Przewiduje się także lokalizację parkingów, w tym wielopoziomowych, jako kierunek przeciwdziałania deficytowi miejsc postojowych w strefie śródmiejskiej. W zakresie optymalizacji infrastruktury komunikacyjnej proponowana będzie także budowa ciągów pieszych i ścieżek rowerowych służących wzbogaceniu obecnie funkcjonującej na terenie gminy tego typu infrastruktury.

Szczegółowy zakres docelowego zainwestowania obszaru zakładu B zostanie dookreślony na podstawie koncepcji programowo-przestrzennych oraz programów funkcjonalno-użytkowych, uwzględniających wyniki analiz struktury funkcjonalno-przestrzennej zastanego zagospodarowania terenu, w momencie zaistnienia przesłanek do dysponowania przedmiotowym terenem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama