Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 11:10
PRZECZYTAJ!
Reklama

PLONsy w Równonoc

23 września świętujemy nie tylko zrównanie dnia z nocą, ale także pierwszy Europejski Dzień Folku (European Day Folk). „PLONsy w Równonoc” to wydarzenie, podczas którego na scenie usłyszymy folk z różnych regionów Polski (i nie tylko), a przed sceną czekać będzie na Was sporo zielonej przestrzeni, którą mamy nadzieję zapełnić, gdy przyjdzie czas na potańcówę!
PLONsy w Równonoc

23/09/2023 /sobota/

Wesoła, boisko MOSiR, ul. Sportowa 2
START: 17:00

PROGRAM:
– Spotkanie dla bajtli, które poprowadzi Ślōnsko Bajarka
– Potańcówa z kapelami: Biesiada Góralska oraz Hajda Banda / Гайда Банда
– Wymiennik – czyli sprzedaż roślin, nasion i przetworów mieszkańców dzielnicy Wesoła
– Warsztaty rękodzieła „Słomkowe Cuda”

Ślonsko Bajarka – Dominika Kierpiec–Kontny to z wykształcenia wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach… a i poradzi warzyć. W swoim pomyśle o Ślōnskiej Bajarce postanowiła połączyć swoje trzy największe pasje: miłość do Babiczki Zosi i kultury Górnego Śląska, improwizację na wiolonczeli, bezpośredni kontakt z publicznością.
Spotkania ze Ślōnskom Bajarkom na poziomie i z humorem wprowadzają w świat kultury Górnego Śląska. Są to interaktywne warsztaty, podczas których każdy uczestnik ma szansę nauczyć się śląskich słówek, piosenek śpiewanych w gwarze, posłuchać ciekawych historii na temat tradycji Górnego Śląska, oraz wziąć czynny udział w tańcu i śpiewie.

Biesiada Górlaska – to grupa muzykujących przyjaciół, którzy w twórczości artystycznej stawiają na pielęgnowanie tradycji i bezpośredni kontakt ze słuchaczami podczas żywiołowych koncertów i biesiad góralskich, w których trakcie bawią muzyką, tańcem, konkursami, przeplatając to góralskim rubasznym humorem bacy – wodzireja.

Hajda Banda/ Гайда Банда, czyli Podlaski głos w Twojej tancbudzie!
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z archiwalnych nagrań oraz ze spotkań z mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową i bęben obręczowy.
24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Hajda Banda / Гайда Банда powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim i Rybniku muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.
Skład:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew

To może być najlepsza potańcówa w mieście, swojska i swobodna ale ambitna muzycznie jednocześnie, zielona i ekologiczna, smaczna i kolorowa. Przybywajcie do Wesołej dzielnicy.

Zapraszają: Rada Dzielnicy Wesoła i Mysłowicki Ośrodek Kultury.
Partnerami są: zawsze niezawodny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i (po raz pierwszy!) Rodzinny Ogród Działkowy „Górnik”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama