Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 23:05
PRZECZYTAJ!
Reklama

Demonstrator Technologii czeka na lokatorów

W 10 miesięcy od przekazania przez miasto placu budowy przy Karola Miarki 28 stanął wielorodzinny budynek społeczny wykonany w innowacyjnej technologii modułowej 3D. Demonstrator Technologii powstał dzięki programowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budynek został oficjalne otwarty i czeka na nowych mieszkańców, którzy wprowadzą się do niego po nowym roku.
Demonstrator Technologii czeka na lokatorów

Demonstrator liczy 4 kondygnacje i 29 mieszkań w metrażu od 45 do ponad 75 mkw. Każdy z 56 modułów tworzących kubaturę budynku, był wykonany i wykończony w fabryce spółki DMDmodular ze Skawiny – od instalacji i stolarki, po meble kuchenne i wyposażenie łazienek. Wszystko to trwało kilka tygodni. Następnie poszczególne moduły zostały przetransportowane na plac budowy i tam złożone.

Budowa najnowocześniejszego w Polsce społecznego budynku wielorodzinnego jest efektem realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

– Ten budynek jest naszpikowany różnymi systemami efektywności energetycznej, produkcji energii. Produkuje więcej energii niż potrzebują mieszkańcy. Mamy zamknięty obieg wody. Po pierwsze technologia daje nam wysoki komfort życia, bo nie mamy smogu, nie mamy zanieczyszczenia, mamy mniejsze zużycie wody. Efekt tego budynku jest taki, że on jest tani w utrzymaniu dla mieszkańców – mówi Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Demonstrator został wyposażony w szereg innowacyjnych technologii, które będą nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale co najważniejsze znacznie wpłyną na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Znajdują się w nim m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne ze sprawnością odzysku ciepła na poziomie 95%, system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej czy panele fotowoltaiczne. Ponadto efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na ograniczenie jej poboru z sieci i nawadnianie zielonego otoczenia demonstratora. Wszystkie te elementy będą powiązane z autorskim systemem BMS, służącym do zarządzania budynkiem.

– DMDModular sprawiło nam niespodziankę, ponieważ nie wierzyliśmy, że budynek będzie aż tak dobrej jakości, jeżeli chodzi o wykończenie wnętrz, jeżeli chodzi o pomiarowanie i nowoczesne technologie, które w tym budynku się znajdują. Tak szczerze mówiąc, to jest skok w XXII wiek, jeżeli chodzi o budownictwo komunalne – podkreśla Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Wiosną obok bloku powstanie plac zabaw. Ponadto teren zostanie zagospodarowany pod kątem zieleni i małej architektury.

29 mieszkań w budynku przy Karola Miarki 28 wejdzie w skład mieszkaniowego zasobu komunalnego Mysłowic. Oznacza to, że mieszkania mogą być przydzielone wyłącznie osobom, które są uprawnione do zawarcia umowy najmu lokalu z miejskiego zasobu. Do przydziału mieszkań w demonstratorze technologii zakwalifikowano już 24 rodziny, 4 mieszkania czekają jeszcze na rozdysponowanie, a 1 lokal został przeznaczony na mieszkanie wspomagane i będzie oddany do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach. Więcej na temat zasad przydzielania mieszkań przeczytacie tutaj.

– 24 rodziny się wprowadzą, które już zostały zakwalifikowane. Natomiast myślę, że w ciągu miesiąca te 4 mieszkania, które pozostają wolne również zostaną zasiedlone. Wszyscy mieszkańcy będą się mogli wprowadzić już pod koniec stycznia, po tym jak przejdą cykl trzech szkoleń właśnie związanych z funkcjonowaniem demonstratora – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Przedsięwzięcie w całości finansowane z funduszy europejskich kosztowało ponad 20,5 mln zł. Nowatorski budynek ma charakter pilotażowy i ma posłużyć jako wzorcowy model budownictwa społecznego w całym kraju. Dlatego też NCBR przez 5 kolejnych lat będzie prowadziło w budynku testy zużycia mediów, funkcjonowania systemów oszczędzania energii, wykorzystania deszczówki i oczyszczających wodę szarą.

Źródło: itvm.plPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama