Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 10:28
PRZECZYTAJ!
Reklama

Kroke zagra w ramach cyklu „Kultury świata”

„Kultury świata” to nowy cykl wydarzeń Mysłowickiego Ośrodka Kultury. To propozycja o charakterze interdyscyplinarnym, w której muzyka będzie przeplatać się z tańcem, kulinariami, śpiewem i rozmowami. Już 3 lutego, w ramach spotkania z kulturą żydowską, odbędzie się koncert zespołu Kroke oraz prelekcja pt. „Śladami Żydów z dawnego pogranicza śląsko-zagłębiowskiego”, którą poprowadzi Karolina Jakoweńko.
Kroke zagra w ramach cyklu „Kultury świata”

– Kultury świata to temat niewyczerpany, ale spróbujmy sięgnąć wspólnie do różnych zakątków świata, posmakować, zrozumieć, dowiedzieć się więcej. Nasz wybór jest subiektywny i świadczy o otwartości bez ograniczeń – wyjaśnia Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Już 3 lutego MOK zaprasza na spotkanie z kulturą żydowską, w której, z racji wielkowiekowej tradycji i historii, jesteśmy jako kraj, region, ale także miasto mocno osadzeni. Stąd propozycja dwóch punktów programu. O godz. 18:00 odbędzie się prelekcja pt. „Śladami Żydów z dawnego pogranicza śląsko-zagłębiowskiego”, którą poprowadzi Karolina Jakoweńko. Po prelekcji Mysłowicki Ośrodek Kultury zachęca do dyskusji, a następnie do części koncertowej. Na scenie o godz. 20:00 zagości zespół Kroke.

Bilety dostępne w kasie MOK-u oraz na portalu kupbilecik.pl 

Godz. 18.00 – prelekcja pt. „Śladami Żydów z dawnego pogranicza śląsko-zagłębiowskiego”, którą poprowadzi Karolina Jakoweńko

Żyjemy na historycznym pograniczu, gdzie przez stulecia przebiegała geograficzna blizna rozdzielająca ziemie polskie i niemieckie. Wiek XX przyniósł zmiany, które zadecydowały o nowym podziale tego terenu. Najpierw wydarzenia w 1921, a potem 1945 r. zmieniły rys tej wydawałoby się stabilnej granicy. Podział trwa do dzisiaj. Na tym terenie przez stulecia żyli Polacy, Niemcy, Ślązacy, Żydzi oraz inne mniejszości etniczne. Ziemia ta oraz ukryte pod nią bogactwa naturalne od dawna przyciągały handlarzy, przemysłowców, podróżników, literatów… Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie okazały się dogodnymi domami również dla tysięcy Żydów, którzy współtworzyli ich historię, aż do czasów Zagłady.

Nasz hajmat kryje wiele materialnych pamiątek po tamtych mieszkańcach – nie zawsze widocznych czy oczywistych. Zapraszamy w podróż do pamięci dawnego pogranicza oraz w głąb historii Żydów polskich i niemieckich, których wkład tak mocno wpisał się w szczeliny historii naszego regionu.

Karolina Jakoweńko – kulturoznawczymi, absolwentka studiów podyplomowych „Żydowski świat. Historia – religia – kultura – dziedzictwo”, przewodniczka terenowa oraz miejska po woj. śląskim, współzałożycielka i prezeska fundacji Brama Cukermana (2008 r.). Od stycznia 2016 r. pełni funkcję kierowniczki w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach, gdzie zajmuje się popularyzacją historii o Żydach z Górnego Śląska i współtworzy program instytucji. Na skutek działań jej i męża Piotra zostały wpisane do rejestru zabytków woj. śląskiego oraz poddane renowacji zabytkowe polichromie znajdujące się w dawnym żydowskim domu modlitwy w Będzinie. Od początku swej działalności fundacja Brama Cukermana realizuje szereg projektów kulturalno-edukacyjnych, a także badawczych. Karolina jest współlaureatką nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów (2014), nagrody „Chroniąc pamięć” nadawanej Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce i dialog polsko-żydowski (2013), Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas (2014), laureatką nagrody Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w roku 2016 oraz Nagrody Specjalnej Polin 2022. Autorka i redaktorka książek oraz wielu programów z zakresu historii, pamięci i edukacji.

Godz. 20.00 – koncert zespołu Kroke

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 r. trójka muzyków: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.

Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 r. ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu. Zespół zaprezentuje utwory z płyty „The Best Of”.

Po zakończeniu koncertu Kroke planowane jest spotkanie z zespołem w foyer przed salą widowiskową. Podczas tego czasu będzie możliwość zakupu płyt, zrobienia zdjęć oraz zdobycia autografów.

W nadchodzących miesiącach będziemy mieli okazję zapoznać się z bogactwem kultury hiszpańskiej i hinduskiej. Więcej szczegółów już wkrótce.

Źródło: Mysłowicki Ośrodek Kultury


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama