Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 26 czerwca 2024 00:23
PRZECZYTAJ!
Reklama

Co zamiast „rura parku”?

W przestrzeni Urban Lab odbyła się prezentacja koncepcji zagospodarowania kwartału przyrynkowego w Mysłowicach autorstwa zespołu JAZ+ Architekci. Przedstawiono też pomysł na sfinansowanie projektu.
Co zamiast „rura parku”?

Zaprezentowany podczas spotkania projekt dotyczący koncepcji zagospodarowania kwartału przyrynkowego, to efekt trzyletniej pracy architektów oraz zaangażowanych mysłowickich środowisk. W założeniach przedstawionej koncepcji funkcjonalno-użytkowej miejsce to będzie przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, w której powstaną zarówno mieszkania komunalne jak i mieszkania wspomagane, których użytkownikiem będzie MOPS. Pierzeja rynku ma powstać w miejscu dotychczasowego rura parku.

O szczegóły projektu pytamy kierownika zespołu architektów przygotowujących projekt:

– Jest to kwartał zabudowy mieszkaniowej z odtworzeniem pierzei rynkowej, czyli tej pierzei historycznej w taki sposób nawiązujący do tej tradycyjnej zabudowy, która tu istniała przed tą akcją wyburzeniową na przełomie lat 80. i 90. i oprócz tego ten kwartał będzie miał domknięcie, czyli to będzie kwartał zabudowy z dziedzińcem zielony w środku, wypełnionym zielenią i wypełnionym jakimiś funkcjami uzupełniającymi, placem zabaw, takimi rzeczami. No i cóż, budynki będą kilkukondygnacyjne, 4-5 kondygnacyjne, dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami, czyli z windami, też z garażem podziemnym, który zaspokoi potrzeby parkingowe dla całego zespołu – mówi  Andrzej Jaworski, architekt z pracowni JAZ+ Architekci.

Czynności związane z projektem realizowane są na zlecenie MZGK, który jest również podmiotem nadzorującym i koordynującym całość prac od momentu uruchomienia konkursu. Dalsze działania MZGK dotyczą zakupu działki prywatnej, który umożliwi zabudowę. Koncepcja stanowi przedsięwzięcie gotowe do realizacji, a więc po wejściu w posiadanie całego terenu będzie można zgłosić projekt do konkursu o dofinansowanie zewnętrzne.

– Sam projekt, ten pierwszy etap, on jest bardzo realny, chociażby z tego względu, że w tej chwili w Banku Gospodarstwa Krajowego są ogromne programy finansowe z ogromnym dofinansowaniem właśnie do tego rodzaju zabudowy, dedykowane m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym jest to naprawdę niepowtarzalna szansa skorzystania z dofinansowania, które praktycznie nigdy w takiej wysokości i w takich ilościach nie było kierowane do gmin, aż do 95 procent wartości realizacji inwestycji – tłumaczy Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor MZGK Mysłowice.

Jako metodę sfinansowania wkładu własnego dyrektorka MZGK zaproponowała możliwość sprzedaży niezasiedlonych mieszkań znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych. Do tego potrzebna jest zgoda rady miasta.

Źródło: itvm.pl/Karolina Migas


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama