Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lipca 2025 roku (piątek) o godzinie 17:00. W programie przewidziano również prezentację warsztatową, podczas której artysta opowie o procesie tworzenia akwareli i zaprezentuje techniki, którymi się posługuje.
Wystawę będzie można oglądać od 4 lipca do 7 września 2025 roku w przestrzeni Galerii Dużej M2.
– W akwareli fascynuje mnie swoboda tworzenia, szybkość, niepowtarzalność i efekty, które można osiągnąć. To medium, które daje ogrom możliwości i nie wymaga wiele przestrzeni – mówi Arkadiusz Gruchlik.
Artysta powrócił do malarstwa w 2022 roku, po wieloletniej przerwie związanej z pracą zawodową i naukową w dziedzinie farmacji. Od tego czasu intensywnie rozwija swoją pasję, dzieląc się nią nie tylko poprzez wystawy, ale także działania charytatywne (m.in. grupa „Malobranie” na Facebooku), kanał na YouTube oraz aktywności społeczne.
Arkadiusz Gruchlik – sylwetka artysty
Urodzony i wychowany w Mysłowicach, z wykształcenia farmaceuta i naukowiec, z pasji malarz. Do sztuki wrócił w czasie pandemii oraz wojny w Ukrainie, odnajdując w niej przestrzeń do wyrażania emocji oraz wspierania innych. Choć sam określa się jako „amator i rzemieślnik”, jego akwarele były już prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą – m.in. w Indiach, Włoszech czy podczas prestiżowych przeglądów twórczości nieprofesjonalnej.
Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:
- Międzynarodowa wystawa akwareli – New Delhi, Indie (2024)
- Pałac Młodzieży, Katowice – Galeria „Akwarela” (2025)
- Wieże KWK Polska, Świętochłowice (2023, 2025)
- Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu (2024)
Nagrody i wyróżnienia:
- I nagroda za akwarelę „Piękna polska zima” na Międzynarodowym Festiwalu Akwareli – 2nd OlympiArt 2024, Indie
- Udział w międzynarodowej wystawie akwareli FabrianoInAcquarello, Bolonia, Włochy (2025)
- Wyróżnienie za akwarelę „Zima” – XXVI Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, Świętochłowice (2024)
Napisz komentarz
Komentarze