Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 lipca 2025 12:39
PRZECZYTAJ!
Reklama

Miniskansen górniczy powstał w Kosztowach

Pierwsze przymiarki do budowy miniskansenu górniczego z kaplicą ku czci św. Barbary w Mysłowicach-Kosztowach pojawiły się w myślach tamtejszego środowiska górniczego oraz społecznika Rafała Włoska (obecnie radnego miasta Mysłowice) przy okazji Barbórki w 2015 r.
Miniskansen górniczy powstał w Kosztowach

W tym czasie w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej pojawił się ks. proboszcz Jan Emanuel Sołtysik, któremu pomysł stworzenia wystawy o tematyce górniczej bardzo się spodobał. Czas leciał, koncepcji było wiele, na przeszkodzie stał problem z pozyskaniem eksponatów, a kopalnia „po sąsiedzku” nie była zainteresowana współpracą.

 

Przełom nastąpił w roku 2022 dzięki Spółce Restrukturyzacji Kopalń; udało się pozyskać z likwidowanej kopalni „Krupiński” pierwsze elementy maszyn górniczych: lokomotywę LEA BM-12, wóz urobkowy, drzewiarkę, no i oczywiście szyny,aby wszystko to mogło być godnie ustawione. Kopalnia Mysłowice-Wesoła przekazała lokomotywę LD-21 z wagonikiem osobowym oraz obudowę górniczą V ŁP 32/10. Z likwidowanej KWK „Wieczorek‘’ pozyskano obudowę ŁP V ŁP 29/9, KWS, pompę typu „Ewka” i osprzęt oświetleniowy.

 

Jesienią roku 2024 górnicy rozpoczęli montaż obudowy górniczej, z której powstało sześcio-metrowe wyrobisko górnicze wykonane z pełną sztuką górniczą. Centralnym punktem kaplicy jest figura św. Barbary ustawiona na ołtarzu wykonanym (nie mogło być inaczej) z kopalnianych podkładów kolejowych. Patronce górników towarzyszą postacie górnika w ubraniu roboczym i ratownika górniczego.

Uroczyste otwarcie kaplicy i poświęcenie figury św. Barbary przy udziale orkiestry górniczej pod batutą Mirosława Kaszuby miało miejsce 21 czerwca podczas dorocznego festynu rodzinnego w Kosztowach.

 

Miniskansen górniczy z kapliczką św. Barbary znajduje się w mysłowickiej dzielnicy Kosztowy na terenie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ul Górnośląskiej 5. Jest on ogólnie dostępny w godz. od 6.00 do 19.00. Do jego budowy zaangażowali się pracownicy kopalń Mysłowice-Wesoła i Piast-Ziemowit oraz mieszkańcy miasta. Prace nadzorował miejscowy architekt i Mysłowicki Urząd Miasta.

Źródło: Polska Grupa Górnicza



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama