Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 16:01
PRZECZYTAJ!
Reklama

Łąki kwietne

Każdy zielony obszar w mieście jest na wagę złota, a łąki kwietne sprawiają, że miejski krajobraz staje się bardziej przyjazny, dzięki czemu możemy poczuć bliskość przyrody. Barwne, kwitnące rośliny i wysokie trawy stają się przyjemnym miejscem relaksu i odpoczynku.
Łąki kwietne

Co to jest łąka kwietna?

Łąka kwietna to rodzaj trawy, na której rosną dzikie kwiaty, znane nam z rodzimych pól i łąk. To rodzaj kompozycji ogrodowej, którą coraz częściej widzimy także w miastach jako urozmaicenie krajobrazu miejskiego. Na łąkach kwietnych dość często można spotkać koniczynę, chabry, maki polne, nagietki, ostróżkę polną, łubin trwały, goździki, cząber, trawy ozdobne, a także zioła. 

Kwiaty mają o wiele dłuższe korzenie niż trawa, dlatego też lepiej znoszą suszę i mogą głębiej sięgać po wodę oraz pozytywnie wpływać na poziom wód gruntowych. Są także w stanie dobrze ją magazynować, dzięki czemu mogą zapobiegać erozji wodnej po ulewnych deszczach. Także parowanie wody korzystniej wypada w przypadku łąki kwietnej niż zwykłego trawnika.

Łąki kwietne są niemal samowystarczalne - po ich wysianiu wystarczy je skosić maksymalnie dwa razy w roku. A co najważniejsze są miododajne, ponieważ dzięki nim pszczoły mogą wytwarzać niezwykle zdrowy miód. Ich bioróżnorodność jest bardzo cenna dla naszego środowiska.
Łąka kwietna - sposób na retencje wody deszczowej.

Uszczelniona powierzchnia gruntu ogranicza możliwości odprowadzania nadmiaru wody przez systemy kanalizacyjne i odwadniające. Szczególnie jest to zauważalne w miastach i na terenach zurbanizowanych. Wykorzystywanie terenów zielonych do retencji wód opadowych umożliwia zmniejszenie negatywnych skutków na wypadek powodzi i podtopienia. Łąki kwietne podczas intensywnych opadów zachowują się jak gąbka, wiążąc w glebie wody opadowe co znacznie ogranicza spływ powierzchniowy wód i ryzyko powstania podtopień. Zastosowanie rozwiązań zgodnych z naturą w zakresie retencji wody sprawia, że tak cenny deszcz otrzymuje drugie życie i może zostać wykorzystany ponownie w okresach suszy.

Jak i dlaczego warto założyć łąkę kwietną nawet w przydomowym ogródku?

Zaletą łąki kwietnej jest znacznie mniejszy nakład pracy niż przy zwykłym trawniku, którego pielęgnacja bywa czasochłonna i kosztowna. Standardowy trawnik w ogródku w sezonie letnim wymaga częstego podlewania i koszenia. Łąki kwietne dużo lepiej magazynują wodę więc nie trzeba ich tak często podlewać, a także zapobiegają erozji wodnej po obfitych opadach deszczu. Łąka oprócz walorów estetycznych obniża temperaturę powietrza oraz wpływa pozytywnie na bioróżnorodność naszej okolicy. Stanowi rezerwuar pokarmowy dla zapylaczy, których obecność jest kluczowa dla zdrowych ekosystemów i stabilnej produkcji żywności.

Jeżeli zdecydujemy się na założenie nowej łąki kwietnej pamiętamy, aby przed jej posianiem spulchnić ziemię i oczyścić ją z chwastów i resztek roślin. Wystarczy tylko odpowiednio przygotowana gleba i wysianie odpowiednio dobranej mieszanki nasion. Innym sposobem jest dosianie jej do istniejącego już trawnika. Najlepiej dosiać łąkę w momencie, gdy nasza trawa słabo rośnie, a trawnik nie wygląda zbyt estetycznie. W takim przypadku łąka urozmaici nasz trawnik, a kwiaty będą mogły pokazać się w pełnej krasie.

Z racji swojej różnorodności i dzikiego charakteru na łące nie ma szkodników. Z dzikich kwiatów korzystają owady i inne bezkręgowce, ptaki, a także płazy czy małe ssaki. Czasem mogą pojawić się mszyce, ale ich śladem przylecą także biedronki, które szybko się z nimi uporają. Każdy organizm na łące jest na niej potrzebny, a wszystkie razem tworzą niepowtarzalne małe ekosystemy.

Łąka kwietna to nie tylko przyjemny widok dla oka. Wykorzystanie takiego zastosowania niesie za sobą szereg zalet i korzyści dla środowiska:

•    zwiększa różnorodność biologiczną
•    wymaga mniej koszenia niż trawnik
•    oczyszcza powietrze
•    tłumi hałas
•    zakwita na początku sezonu wegetacyjnego
•    jest odporna na suszę
•    zapewnia retencję wód opadowych
•    ogranicza wydatki
•    wykorzystuje lokalne nasiona
•    odtwarza ekosystemy
•    zapewnia szybkie wsparcie dla zapylaczy
•    jest bardziej ozdobna

Łąki kwietne to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają wolnego czasu lub po prostu nie chcą go poświęcać na pielęgnację ogrodu. Kolorowe i barwne kwiaty nie tylko będą cieszyć oczy dzieci i dorosłych, ale również pozwolą powrócić nam do czasów beztroskiego dzieciństwa.

Bądźmy w porządku!

Załóżmy łąkę kwietną i zbliżmy się do natury!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama