Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 12:38
PRZECZYTAJ!
Reklama
News will be here

Obchody na... 115!

Klub Lechia 06 Mysłowice  świętował swoje 115-lecie. Był film o historii, podziękowania dla zawodników, trenów i działaczy oraz osób, które wspierają klub. A na finał muzyczna uczta: Pola Kuderska z Markiem Jałowieckim oraz recital Myslovitz.
Obchody na... 115!

Od podziękowań rozpoczął prezes klubu Grzegorz Loska. - Dziękuję byłym zawodnikom, trenerom i działaczom, bo to oni rozpoczęli dzieło, które dzisiaj ma 115 lat. Dziękuję obecnemu Prezydentowi Mysłowic Dariuszowi Wójtowiczowi, który jeszcze jako Radny, a przede wszystkim kolega, w 2010 roku namówił mnie na podjęcie się roli Prezesa, a sam został Wiceprezesem. Nakreśliliśmy sobie wtedy cel i dzisiaj mogę powiedzieć, że idę tą wytyczoną wtedy drogą. Panie Prezydencie udało się nam stworzyć klub, który dzisiaj ma 197 zawodników w drużynach młodzieżowych naszej Akademii. Cel został już osiągnięty, ale my rozwijamy się dalej.

Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula , Prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko oraz Prezydent Dariusz Wójtowicz otrzymali pamiątkowe puchary, natomiast pozostali uczestnicy jubileuszowej gali, trenerzy, działacze i sympatycy odebrali jubileuszowe medale. Były także życzenia i upominki od przedstawicieli Podokręgu Katowice, bo do Stefana Mleczki dołączyli Wiceprezesi Tadeusz Bizoń i Bogusław Czerwonka. Nie zabrakło również gratulacji i życzeń od Prezesów innych mysłowickich klubów.

Klub sportowy Lechia 06 powstał w 1906 r. pod nazwą Borussia 06 Myslowitz. Utworzono w nim sekcję piłki nożnej, palanta, łyżwiarstwa na lodzie i tamburyna. Przyjęto biało-czarne barwy strojów sportowych. Wybuch pierwszej wojny światowej doprowadził do zawieszenia działalności klubu. Pierwszy oficjalny mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1919 r. Kolejne lata przyniosły wiele sukcesów i rozgłosu zawodnikom Lechii.

Po plebiscycie, w marcu 1921 r., drużyna z Mysłowic została rozwiązana. Zawodnicy wrócili do Klubu Gier na Murawie 1906 r. Treningi odbywały się na piaszczystych łąkach nad Przemszą, gdzie w 1934 r. powstał nowoczesny stadion sportowy.

W 1923 r. w  klubie założono sekcję bokserską. Słynnym i cenionym bokserem był Zygfryd Wende z Roździenia. Został on powołany do reprezentacji Śląska i wystąpił w Mistrzostwach Polski w wadze średniej. W 1925 r. był reprezentantem Polski w pierwszych Bokserskich Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. U schyłku lat 20. XX w. karierę w boksie zapoczątkował Jerzy Wocka, który reprezentował Lechię w wadze ciężkiej. W klubie powstała także sekcja lekkoatletyczna oraz tenisa ziemnego.

Po wybuchu drugiej wojny światowej władze niemieckie utworzyły KS Kolejowa Wspólnota Sportowa, w którym grali wychowankowie KS 06. Klub istniał do zakończenia wojny.

9 lutego 1945 r. powołano KS Związku Walki Młodych – Dom Kultury, który zrzeszał zawodników klubów sportowych 06 i 09 z drużyną piłki nożnej. Z inicjatywy jednego z członków zarządu, Alojzego Golasowskiego, klub znacznie się rozwinął i zmienił swoją nazwę na KS Lechia Mysłowice. Powstała sekcja piłki nożnej, tenisa stołowego, gimnastyki, lekkoatletyki i tenisa ziemnego.

Utalentowanych piłkarzy w Lechii było sporo. Wielu z nich pochodziło z Mysłowic. Przez klub przewinęło się także wielu wspaniałych trenerów piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, piłki ręcznej czy tenisa stołowego. Jednak najbardziej w pamięci utkwił trener piłki siatkowej dziewcząt – Stanisław Padlewski. Był on  mocno zaangażowany w sportowe życie Mysłowic i swoją ciężka pracą przyczynił się do wielu zwycięstw mysłowickich siatkarek.

W historię klubu wpisał się także jego wieloletni prezes Edward Rusek, który prowadził Lechię przez prawie 30 lat (1976-2005). Prezes Rusek doprowadził do generalnego remontu stadionu sportowego z jednoczesnym przystosowaniem do organizacji zawodów dla niepełnosprawnych. Skupił się na szkoleniu młodzieży, przyciągając ją tym samym do sekcji klubu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama