Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 26 czerwca 2024 00:48
PRZECZYTAJ!
Reklama

VOO VOO, DARIA ZE ŚLĄSKA I DZIWNA WIOSNA W SKŁADZIE ALTERFESTU

W przedostatni weekend lipca Mysłowice odwiedzi czołówka polskiej sceny alternatywnej. Na blisko sto dni przed startem AlterFestu organizatorzy zaprezentowali pierwszą połowę line-upu jedenastej edycji festiwalu. Jak zwykle możemy spodziewać się dobrej muzyki i wyjątkowej, kameralnej atomsfery!
VOO VOO, DARIA ZE ŚLĄSKA I DZIWNA WIOSNA W SKŁADZIE ALTERFESTU

Tegoroczna odsłona AlterFestu zapowiada się niezwykle ciekawie i jak co roku bardzo różnorodnie. Wśród pierwszej piątki wykonawców, którzy zagrają podczas wydarzenia znaleźli się zarówno ci obecni na scenie muzycznej od kilkudziesięciu lat – mowa o zespole Voo Voo, jak również artyści o zdecydowanie krótszym stażu, którzy w ostatnich miesiącach szturmem wdarli się na anteny wielu stacji radiowych i na niemal wszystkie najlepsze playlisty serwisów streamingowych – Daria ze Śląska i Dziwna Wiosna. W pierwszym ogłoszeniu nie zabrakło także tych, którzy stawiają swoje pierwsze muzyczne kroki, a o których w najbliższym czasie może być naprawdę głośno – zespoły color blue i Chair.

-Różnorodność to element, który towarzyszy naszemu festiwalowi od samego początku, element który mocno podkreślamy i pielęgnujemy, choć zdaję sobie sprawę z tego, że pojawienie się w line-upie zespołów takich jak Voo Voo, czy Dziwna Wiosna może nieco zaskakiwać fanów alternatywnych brzmień. Jednak jestem zdania, że jedna z największych legend polskiej muzyki, jaką zdecydowanie jest Voo Voo, czy też jeden z najciekawszych rockowych debiutów ostatnich lat w postaci Dziwnej Wiosny powinny znaleźć swoje miejsce na AlterFeście, nawet jeśli ich muzyka trochę odbiega od tego, co jest obecnie prezentowane na scenie alternatywne. Jestem pewien, że będą to niezapomniane koncerty. – mówi Łukasz Prajer, organizator AlterFestu.

Jeszcze w kwietniu poznamy drugą połowę składu mysłowickiego festiwalu. Jak zapowiadają organizatorzy, to nie koniec zaskoczeń i dobrej muzyki.

Przypomnijmy: AlterFest to organizowany w Mysłowicach od 2012 roku festiwal prezentujący polską muzykę alternatywną. Po wielu latach obecności w niezwykłych wnętrzach kościoła ewangelickiego, festiwal przeniósł się w plener – do mysłowickiego Parku Słupna. Bliskość natury, brak pośpiechu i kameralność (organizatorzy zakładają obecność maksimum 1000 osób każdego dnia) sprawiają, że zdecydowanie jest to jeden z najprzyjemniejszych letnich festiwali w Polsce.

Podczas ostatnich dziesięciu edycji festiwalu usłyszeliśmy ponad stu wykonawców, m.in. The Dumplings, Bitaminę, Paulinę Przybysz, Mikromusic, Króla, Kamp!, czy zespół Muchy. Festiwal jest również miejscem odkrywania nowej muzyki – to właśnie na AlterFeście swoje pierwsze w karierze koncerty zagrały zespoły Coals, Lordofon, czy Oxford Drama.

Bilety jednodniowe w cenie 60 zł oraz karnety dwudniowe (90 zł) dostępne są na portalu KupBilecik.pl.
Więcej informacji na temat AlterFestu można znaleźć na profilach festiwalu na Facebooku i Instagramie.

 

 

Voo Voo. Trudno znaleźć zespół podobny do nich, który od lat jest synonimem muzycznego kunsztu, a zarazem wciąż poszukuje i nie daje się wpisać w sztywne ramy podziałów gatunkowych. Ich muzyka to zgrabne i nieoczywiste połączenie takich gatunków, jak rock, folk, czy nu jazz. Na swoim koncie mają blisko 30 albumów studyjnych, a także wydawnictwa koncertowe, czy też ścieżki dźwiękowe do filmów. Jednak grupa Wojciecha Waglewskiego znana jest przede wszystkim z niepowtarzalnych występów na żywo, które dla odbiorcy zawsze są niepowtarzalnym przeżyciem. Najnowsza płyta Voo Voo, zatytułowana „Premiera”, jest po części wynikiem doskonałej koncertowej passy, a także chęci zaprezentowania publiczności aktualnej formy zespołu. Większość utworów została zarejestrowana „na setkę” podczas improwizacji na żywo w studio.

Daria ze Śląska to nowa twarz na polskim rynku muzycznym. Do tej pory wydała trzy single a wiosną tego roku nakładem wytwórni Jazzboy Records ukaże się jej debiutancki album. Cechami charakterystycznymi tej płyty są mocne i bezpośrednie teksty, nad którymi Daria pracowała z Agatą Trafalską (Kortez, Kaśka Sochacka), a także brzmieniowa różnorodność, którą zawdzięcza obecności takich muzycznych postaci, jak Olek Świerkot (Kortez, Kaśka Sochacka), Paweł Krawczyk (Hey), Bartek Tyciński i Hubert Zemler (Mitch&Mitch), Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Kamil Pater (Natalia Przybysz), Tomek Kasiukiewicz (Artur Rojek, Mela Koteluk). Latem 2022 jako gość specjalny Daria wystąpiła na trasie Holiday Tour Kortez. Teraz ze swoim zespołem rozpoczyna koncertowanie z całym materiałem. W skład zespołu Darii wchodzą: Michał Jastrzębski (Lao Che), Tomek Kasiukiewicz (m.in. Artur Rojek, Mela Koteluk) oraz Eugeniusz „Żenia” Shadziul (Dr. Misio).

Dziwna Wiosna to warszawskie trio grające brudne i piękne rockowe piosenki. Gitarzysta i wokalista Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal (m.in. Brodka, Sister Wood) i basista Wojtek Traczyk (m.in. Maria Peszek, Gaba Kulka) zaczęli grać razem w 2018 roku jako Superhuman Like Brando. Wiosną 2020 roku, kiedy pandemia zamknęła miliardy ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa. Tak powstała Dziwna Wiosna. Zaczęli od „Niepewności”, wydanej w sierpniu 2020 piosenki, która jest historią o miłości z walącym się światem w tle. Potem był jeszcze niepokojący „Sen”, czy przebojowe „Stracone.  Wszystkie te numery hulały w radiach jak szalone. W sierpniu 2021 zespół wydał swój debiutancki album, za który otrzymał nominację do Fryderyka. Latem zespół zagrał na największych festiwalach muzycznych w Polsce, takich jak Pol’and Rock, Męskie Granie, Olsztyn Green Festiwal oraz pojawił się na Tarczyński Arena jako suport zespołu Kings Of Leon.

Chair to międzynarodowy zespół multimedialnych artystów — Cury i Huberta Kurkiewicza. W swoich utworach potrafią zawrzeć ciekawe obserwacje codzienności podszyte nietuzinkowym humorem. Sami mówią, że robią muzykę, by zwrócić na siebie uwagę i czuć się docenionymi. Tę szczerość wydaje się zauważać ich stale poszerzająca się publika. W połowie 2021 poznali się przez Instagrama, gdzie godzinami dyskutowali o krzesłach. W tym samym czasie ich drogę przeciął Błażej Król, który zaprosił ich jako pierwszych artystów jego nowego wydawnictwa Tygrysy Records — sublabelu ART2 Music. Swoją muzykę określają zbitką country-corn-punku, ale śmiało można ją rozszerzyć o kolejne określenia, bo to co robią trudno zamknąć nawet w tak pokrętnej ramie. Groteska i absurd towarzyszący Chair nie odwracają jednak uwagi od tego co najważniejsze — wypełnionej uczuciami i lękami muzyki. Muzycznie współpracowali m.in z Margaret, Oxford Drama czy Tą Ukrainką. Choć koncertują od niespełna roku udało im się zagrać m.in. na Męskim Graniu, Soundrive, Great September czy też Off Festiwalu.

color blue to duet, który zapoczątkowała chęć syntezy dream popu z emocjonalnymi pocztówkami ukrytymi w słowach i dźwiękach. Gatunkowo najbliżej im do muzyki alternatywnej i elektronicznej. Dotychczasowe utwory osadzone są w melancholijnych, sennych, ale barwnych aranżacjach, które niosą w sobie treści z pogranicza jawy i snu. W lutym 2022 roku zespół brał udział w kampanii Spotify „Fresh Finds Polska" skupiającej się na promowaniu młodych i niezależnych zespołów, a ich utwory pojawiły się w radiach, takich jak m.in. Czwórka, Radio 357, Trójka czy Radio Kampus. Entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy single to zapowiedź debiutanckiego albumu zespołu, którego premiera planowana jest na drugą połowę 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama