Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 października 2023 11:51
PRZECZYTAJ!
Reklama

Fisz Emade Tworzywo, Misia Furtak i inni… Znamy pełny skład mysłowickiego AlterFestu!

Na niecałe trzy miesiące przed startem festiwalu organizatorzy AlterFestu ogłosili druga połowę line-upu. Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączyli m.in. Fisz Emade Tworzywo, Misia Furtak, czy reaktywujący się po latach mysłowicki zespół Gutierez.
Fisz Emade Tworzywo, Misia Furtak i inni… Znamy pełny skład mysłowickiego AlterFestu!

11. edycja festiwalu odbędzie się w Parku Słupna w dniach 21-22 lipca. Na scenie ponownie zobaczymy wielu ważnych przedstawicieli polskiej muzyki alternatywnej, jak również tych, którzy zapewne w najbliższych latach będą wytyczać nowe ścieżki w muzyce. W poniedziałek do składu imprezy dołączył jeden z najważniejszych zespołów ostatniego dwudziestolecia - Fisz Emade Tworzywo, mająca na swoim koncie złote płyty i Fryderyka Misia Furtak, czy zespół Gutierez, który zdecydowanie określić można mianem jednego z czołowych przedstawicieli mysłowickiej sceny alternatywnej. Skład uzupełnia grający na co dzień w grupie Happysad Ramisz, a także będący objawieniem minionego roku, wzbudzający wiele dyskusji i skrajnych ocen duet Franek Warzywa & Młody Budda.

-Dobór artystów na festiwal to proces, który przebiega w dosyć naturalny sposób, bo swój wymarzony line-up zazwyczaj mam już wytypowany na długo przed pierwszymi bookingami. Choć nie ukrywam, że jest to coraz trudniejsze zadanie. W Polsce na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się mnóstwo świetnej muzyki, w związku z czym wybór wcale nie jest łatwy. Ale mam poczucie dobrze podjętych decyzji i głęboko wierzę w to, że uczestnicy AlterFestu podzielają moją opinię. – mówi Łukasz Prajer, organizator AlterFestu.

AlterFest po raz kolejny odbędzie się w kameralnej, spokojnej, i pełnej zieleni przestrzeni mysłowickiego Parku Słupna. Warto przypomnieć, że wśród artystów, którzy zagrają podczas lipcowego festiwalu znaleźli się także: Voo Voo, Daria ze Śląska, Dziwna Wiosna, Chair i color blue.

Bilety jednodniowe (60 zł) oraz dwudniowe karnety (90 zł) na festiwal można nabyć na portalu KupBilecik.pl.

Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce okołohiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.

Ich najnowszy album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tzw. muzyka miasta - hip hop i elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Misia Furtak - muzyczka, autorka i aktywistka. Razem z zespołem Très.B nagrodzona Paszportem Polityki za “umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa”. Misia meandruje między łagodnymi kompozycjami, przesterowaną gitarą i dosadnym, ironicznym przekazem. Ale łączy też role liderki i artystki, edukatorki i aktywistki, zwracając uwagę na konieczność zmian w branży muzycznej. Godzi twórcze współprace z przedstawicielami sceny alternatywnej, jazzowej i modern classical z gościnnymi występami u Jana Rapowanie. Za płytę Jana pt. „Bufor”, w której powstawaniu brała udział, podobnie jak za płytę „Chaos pełen idei” kwintetu Wojtka Mazolewskiego, na której gościnnie występuje, otrzymała złote płyty. Poza tym jest laureatką m.in. Fryderyka i nagrody miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W 2019 wydała napisaną we współpracy z Hanią Rani, płytę "Co przyjdzie?", która znalazła się w zestawieniach najlepszych wydawnictw roku Polityki i Gazety Wyborczej. W listopadzie 2021 premierę miała płyta "Wybory", współtworzona z zespołem miedzynarodowych współpracowników (m.in Christian Balvig - Efterklang, Gareth Quinn Redmond - Bell X1, Albert Karch - Ichiko Aoba). Misia Furtak od wielu lat angażuje się też w działania edukacyjne dla młodych muzyków. W 2022 została wybrana do prestiżowej sieci Keychange – pionierskiej, międzynarodowej organizacji, której celem jest wspieranie kobiet i mniejszości płciowych w branży muzycznej. Zagrała setki koncertów w Polsce, Europie i Japonii, u boku m.in The National, Arlo Parks, TV On The Radio i wielu innych.

Franek Warzywa & Młody Budda wspólnie tworzą komediową, surrealistyczną muzykę, łączącą hip-hop, gitarowe emo i elektroniczny pop. Grają utwory o niehiphopowych rzeczach (jak lubienie chodzić do szkoły czy tytułowe warzywa), na bitach sprawnie poruszających się między gatunkami i okraszonych chwytliwymi hookami. Wśród szerszej pokoleniowo publiczności zyskali rozgłos po wybuchowym koncercie na Off Festivalu w 2022 r., który po powszechnym żądaniu powtórzyli, zastępując odwołany koncert Shygirl. Chętnie promują swoje utwory w niekonwencjonalny sposób - tworzą wystawy, interaktywne teledyski i dzieła multimedialne. Niedawno jeden z ich utworów udostępnił na Twitterze popularny amerykański krytyk muzyczny Anthony Fantano, przez co stali się przyczyną dyskusji o polskiej muzyce niezależnej.

Gutierez – mysłowicki zespół, który zadebiutował w 2006 r. albumem „Rodeo Love” nagranym pod okiem Jasia Kidawy. W 2008 r. muzycy wydali kolejny krążek „Stereo dożylnie”. W tym roku zespół powraca z nowym materiałem, który po raz pierwszy będzie można usłyszeć na tegorocznym AlterFeście.

Ramisz to wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista, szerszej publiczności znany jako muzyk grupy Happysad. Jego twórczość oscyluje wokół szeroko pojętej alternatywy, w ramach której niestraszne są mu 7-minutowe partie gitar, syntezatorowe romanse czy chwytliwe, piosenkowe formy. Wszechstronność artysty dopełniają emocjonalne, szczere i refleksyjne teksty, rezonujące z czasami, w których żyjemy. W tym kontekście szczególnie bliski jest mu wątek relacji międzyludzkich, podróży w głąb zakamarków własnej emocjonalności oraz kwestia niedopasowania do otaczającej nas rzeczywistości.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama