Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 lutego 2024 09:20
PRZECZYTAJ!
Reklama

Moto rady Autokliniki - foteliki

Dziecko w samochodzie, to widok powszechny. Przewozimy nasze pociechy z domu do przedszkola, szkoły, babci, zabieramy je w podróż. Rzecz to normalna, pod warunkiem, że każda krótsza lub dłuższa podróż zarówno z niemowlęciem, jak i trochę większym dzieckiem, wiąże się z jego bezpiecznym przewożeniem.
Moto rady Autokliniki - foteliki

Polskie przepisy nakazują przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach lub podstawkach podwyższających. Myślę, że kierowcom przewożącym dzieci przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie warto przypomnieć:

Art. 39.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Art. 45.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

- przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;

- przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Kodeks Drogowy podaje zapisy ogólne, licząc, że osoby przewożące dzieci sami zgłębią temat i wybiorą fotelik najlepszy dla swojego dziecka, który powinien być dopasowany do jego wagi oraz wzrostu.

Zakup odpowiedniego fotelika, pasującego do samochodu, a jednocześnie bezpiecznego i pozwalającego na komfortową jazdę, nie jest prostą sprawą. Dlatego też chciałbym przedstawić kilka zasad, którymi warto kierować się przy wyborze fotelika.

Foteliki dla dzieci dzielą się na kilka grup w zależności do przeznaczenia. Te najmniejsze montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu kręgosłup niemowlęcia jest chroniony podczas gwałtownego wytracania prędkości.

Dobry fotelik powinien być wcześniej oceniony w testach zderzeniowych: produkt oceniany jest w skali od 1 do 5. Kupując fotelik zwróćmy uwagę, by otrzymał on na skali minimum 3 punkty. Produkty nie poddane testom zderzeniowym, mogą nie zapewnić pełnego bezpieczeństwa.

Przed zamontowaniem zakupionego fotelika, przeczytajmy dokładnie instrukcję. Większość nowych pojazdów wyposażonych jest w specjalne otwory, w które bezpośrednio montuje się foteliki (tzw. system isofix). Dzięki nim instalacja fotelików jest łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza. Ale pamiętajmy, by w pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzną fotelika nie umieszczać na przednim siedzeniu.

Po zamontowaniu fotelika, powinniśmy sprawdzić, czy jest dobrze osadzony i stabilny, a pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte oraz czy nie są przekręcone. Powinny być zaciągnięte dość ciasno, żeby dobrze trzymały fotelik, ale tak, by nie pogarszały podczas jazdy komfortu jazdy przewożonego dziecka.

Wielu rodziców dąży do jak najszybszego przesadzania dziecka z fotelika na podstawkę podwyższającą. Moim zdaniem bezpieczniejsze jest korzystanie z pełnego fotelika, gdyż zapewnia on dodatkową ochronę podczas uderzeń bocznych, ponadto gwarantuje, że pas, którym jest zapięte dziecko, przebiega na właściwej wysokości (w atestowanych fotelikach posiada specjalne prowadnice), co ma wpływ na bezpieczeństwo podczas sytuacji awaryjnych.

Jeśli spełnimy opisane powyżej wymogi Kodeksu, spokojnie możemy ruszać z naszymi milusińskimi nawet długą trasę.

Jerzy Paja

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama