Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 23:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Panele fotowoltaiczne stanęły przy demonstratorze

106 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 58,3 kWp zamontowano naprzeciw demonstratora technologii mieszczącego się przy ulicy Karola Miarki 28. Zasilą one najnowocześniejszy budynek komunalny w energię elektryczną.
Panele fotowoltaiczne stanęły przy demonstratorze

Autor: fot. iTVM

– Ze względów bezpieczeństwa teren, na którym znajdują się panele, zostanie ogrodzony i nie będzie dostępny dla osób trzecich – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

To nie jedyne panele, które będą zabezpieczać demonstrator technologii w energię elektryczną. Na powstającym obok budynku parkingu na przełomie lutego i marca zostanie zamontowana wiata typu carport, której dach stworzy 75 paneli o łącznej mocy 41,25 kWp. Ponadto na ścianie budynku pod koniec ubiegłego roku zainstalowano 36 paneli o łącznej mocy 18 kWp, które już produkują prąd. Pozostałe rozpoczną swą pracę na początku marca.

W sumie 217 paneli zapewni zapotrzebowanie w energię elektryczną dla mieszkańców 29 lokali mieszkalnych w okresie wiosenno-letnim. Natomiast w okresie jesienno-zimowym prawdopodobnie będzie konieczny pobór energii z sieci.

Budowa demonstratora technologii zakończyła się w grudniu 2023 roku. Więcej na ten temat tutaj. Początkowo pierwsi lokatorzy mieli wprowadzić się pod koniec stycznia. Jednak trwają tam jeszcze ostatnie prace, dotyczące m.in. konfiguracji systemu BMS, który służy do zarządzania budynkiem. W związku z tym lokatorzy zaczną się wprowadzać dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Obecnie przy demonstratorze trwa zagospodarowanie terenu, w tym m.in. jego utwardzanie. Wiosną będą miały miejsce nasadzenia wraz z wysiewem trawy i ogrodami deszczowymi. Następnie zostaną wykonane chodniki, mała architektura (kosze na śmieci i ławeczki) oraz plac zabaw. Prace będą kontynuowane do października br.

Źródło: itvm.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama