Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 23:20
PRZECZYTAJ!
Reklama

Ulga termomodernizacyjna - nie zapomnij o niej składając PIT!

Początek roku to okres, gdy większość społeczeństwa staje przed obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego za miniony rok. Osoby uprawnione do ulg podatkowych z niecierpliwością wyczekują tego momentu, gdyż już wkrótce ich konta bankowe zostaną zasilone zwrotami podatku. Szczególnie pokaźne mogą być sumy zwracane osobom, które w ubiegłym roku zainwestowały w nowe źródła ciepła lub przeprowadziły termomodernizacje swoich domów – wszystko za sprawą ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna - nie zapomnij o niej składając PIT!

Przedsięwzięcia termomodernizacyjne

Z ulgi tej mogą skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W swoich zeznaniach rocznych mogą odliczyć wydatki poniesione na tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czyli te, które poprawiają efektywność energetyczną zamieszkałych budynków.

Do takich działań zalicza się m.in. wymianę źródła ciepła, zakup odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynków, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a także inne tego typu przedsięwzięcia. Odliczeniu podlegają zarówno materiały, jak i usługi, a pełną listę wydatków można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Ile i kiedy odliczać?

Dla pojedynczego podatnika kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 000 zł na wszystkie przedsięwzięcia zrealizowane w ciągu roku. Więcej mogą odliczyć małżonkowie będący współwłaścicielami domu - każdemu z osobna przysługuje limit, dlatego w sumie mogą odliczyć aż 106 000 zł.

Jeżeli poniesione wydatki przekraczają limit lub uzyskany dochód nie pokrywa wszystkich kosztów, możliwe jest odliczenie pozostałej kwoty w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi jest zakończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy koszt.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przy rozliczaniu należy pamiętać, że ulgi podatkowe przynoszą zwrot podatku tylko wtedy, gdy podatnik rzeczywiście zapłacił podatek dochodowy w minionym roku podatkowym. Osoby zwolnione z podatku, takie jak emeryci, osoby młode do 26. roku życia oraz Ci, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (obecnie 30 000 zł), nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Dla korzystających z ulgi istotne jest zachowanie wszystkich faktur za materiały i usługi – stanowią one dowód poniesionych kosztów. Ponadto korzystając z programów dofinansowań, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, odliczać można tylko faktycznie poniesione wydatki, pomniejszone o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Skontaktuj się z ekodoradcą!

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej mogą na pierwszy rzut oka wydawać się zawiłe, warto jednak pamiętać o niej przy składaniu deklaracji podatkowych. Otrzymany dzięki uldze zwrot podatku może stanowić solidny zastrzyk pieniędzy, który w znacznym stopniu pokryje poniesione koszty termomodernizacji.

Jeżeli zasady ulgi termomodernizacyjnej są dla Ciebie niejasne lub chcesz poznać programy dofinansowań do wymiany źródła ciepła lub termomodernizacji budynku, skontaktuj się ze swoim ekodoradcą! Bezpłatną poradę możesz uzyskać dzwoniąc pod numer +48 797 714 374 lub pisząc na adres [email protected].

Agnieszka Szwaja
Ekodoradca Subregionalny
Związek Gmin i Powiatów 
Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama