Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 09:32
PRZECZYTAJ!
Reklama

Toniemy w długach! Natychmiast musimy oddać kilkadziesiąt miliardów

W I kwartale 2024 roku zaległości z tytułu rachunków i kredytów konsumentów wzrosły o ponad 2 mld zł, do blisko 86 mld.
Toniemy w długach! Natychmiast musimy oddać kilkadziesiąt miliardów

Autor: Canva

Przeterminowane długi ma obecnie ponad 2,6 miliona Polaków, co oznacza, że nawet co 12 dorosły ma problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań.

Sezonowy wzrost zadłużenia

Z danych wynika, że wartości przeterminowanych rachunków i rat kredytów najbardziej przyrastają w pierwszym kwartale roku. 

„Wtedy to coraz bardziej zaczyna ciążyć nadmiar podjętych w grudniu zobowiązań, ewentualnie nie udaje się regulować przełożonych na później, piętrzących się rachunków. Wierzyciele reagują i zgłaszają te informacje do rejestru BIG. Z kolei w BIK widać opóźnienia w spłacie rat kredytów. Statystyki idą więc w górę” – wyjaśnił Sławomir Grzelczak z BIG InfoMonitora.

Obawy Polaków

Polacy najbardziej obawiają się wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Co trzeci respondent wskazuje to jako swoją największą obawę – niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. 

Wyjątek stanowią jedynie różnice w zasobności portfela. Osoby, którym brakuje na najpilniejsze potrzeby (12 proc.), oraz te zamożne (15 proc.) są w mniejszości. Obawy związane z dziedziczeniem długów dotyczą 20 proc. osób w trudnej sytuacji finansowej oraz 34 proc. zamożnych, obawiających się utraty wiarygodności finansowej.

Zmartwień jest dużo więcej

Innym istotnym zmartwieniem jest komornik. Tę obawę podziela jedna piąta badanych, przy czym częściej kobiety niż mężczyźni oraz osoby w wieku 45–54 lata. Na trzecim miejscu w rankingu obaw znajduje się kwestia dziedziczenia długów; częściej martwi ona seniorów (12 proc.) i osoby z trudnościami finansowymi (20 proc.). 

Co ciekawe, co 9 ankietowany stwierdził, że nie miałby żadnych obaw, gdyby nie był w stanie opłacić bieżących rachunków. Najwięcej takich odpowiedzi padło ze strony mężczyzn (16 proc.), osób w trudnej sytuacji materialnej (21 proc.) oraz wśród najbardziej zamożnych (42 proc.).

Badanie „Polacy a ich nastawienie do zadłużania się” przeprowadziła firma Quality Watch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama