Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 22:30
PRZECZYTAJ!
Reklama

Wraca temat „średnicówki”

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się robocze spotkanie w sprawie budowy DTŚ Wschód. Uczestniczyli w nim marszałek Wojciech Saługa, wiceprezydent Mysłowic Wojciech Chmiel, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, a także przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Wraca temat „średnicówki”

Budowa DTŚ Wschód jest priorytetowym zadaniem w województwie śląskim. Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego niespełna miesiąc temu prezydenci Jaworzna, Sosnowca i Mysłowic wystosowali pismo odnośnie kontynuacji zaplanowanej budowy DTŚ Wschód. W ocenie Departamentu Drogownictwa dalsze zaangażowanie Województwa Śląskiego może dotyczyć współdziałania w celu pozyskania środków finansowych na realizację robót budowlanych. Wcześniej jednak niezbędne jest opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla DTŚ Wschód przez GZM i zainteresowane miasta w oparciu o zawarte porozumienie pomiędzy GZM i samorządami, które będą partycypować w tej inwestycji.

– Nowa kadencja zawsze przynosi nowe priorytety. Takim jest kluczowa dla regionu inwestycja infrastrukturalna – budowa Drogowej Trasy Średnicowej Wschód, choć sam plan nie jest nowy, bo dyskusje na ten temat rozpoczęły już kilka lat temu. Pamiętajmy jednak, że jest to proces złożony, wymagający zaangażowania ze strony miast oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako instytucji, która w tym wypadku będzie odgrywała bardzo istotną rolę. Jesteśmy po pierwszym, niezwykle merytorycznym spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi Katowice, Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno oraz przedstawicielami GZM i co ważne wszyscy wspólnie chcemy ten projekt realizować. Aby jednak przejść już do konkretnych działań konieczne jest opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie decyzji środowiskowej – jedną rozpatruje w tej chwili rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny, drugą rozpatruje Generalny Inspektora Ochrony Środowiska. Spełnienie tych wszystkich wymogów stanowi podstawę w aplikowaniu o środki. Za kilka tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie, cieszy też optymizm samorządowców, którzy będą brali również udział w realizacji DTŚ Wschód. Czas przejść do konkretów – podkreślił marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

DTŚ Wschód, według porozumienia z 2021 roku zostałaby wytyczona na odcinkach: Katowice ul. Dudy-Gracza (wyjazd w kierunku Sosnowca), Katowice węzeł Lwowska, Katowice węzeł Lwowska – Sosnowiec/Jaworzno S1 węzeł Jęzor, Mysłowice węzeł Janów – Sosnowiec S1 węzeł Bór. Wstępnie szacowany koszt inwestycji to kwota blisko 2 mld zł.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy droga powstanie. Same formalności mogą trwać kilka lat.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama