Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 09:02
PRZECZYTAJ!
Reklama

Upał na cztery łapy. Nie rób tego swojemu psu

Wysokie temperatury dokuczają też zwierzętom. Dlatego właściciele psów powinni uważać na swoich podopiecznych.
Upał na cztery łapy. Nie rób tego swojemu psu

Autor: Canva / Auchan

Ten weekend był bardzo gorący. Synoptycy przewidują, że w kolejnych dniach może być podobnie. W tym tygodniu generalnie ma być chłodniej, ale już w sobotę słupki na temperaturach pójdą w górę. 

„W niedzielę duży kontrast termiczny pomiędzy północnym zachodem a południowym wschodem. Na Pomorzu i Wielkopolsce temperatura maksymalna nie przekroczy 20°C, a we wschodniej i południowej Polsce będzie upalnie z temperaturą około 30°C” – ostrzega IMGW

Upały dokuczają nie tylko ludziom

Lekarze weterynarii uczulają, że upały dokuczają nie tylko ludziom. W takie dni trzeba zadbać także o zwierzęta. Oznacza to, że psy powinny mieć stały dostęp do wody, zacienione i chłodniejsze miejsce, w którym mogą się położyć. Ale to nie wszystko, bo trzeba też uważać za spacery.

Nie należy wyprowadzać psa, kiedy jest za gorąco i nie chodzi wyłącznie o temperaturę powietrza. Tu ważny jest rozgrzany asfalt i czy chodnik. Człowiek idący w butach tego nie czuje, ale pies nie ma obuwia i nagrzane podłoże może poparzyć łapy.

„Planuj spacery wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. Unikaj chodzenia po gorącym asfalcie, który może poparzyć łapy czworonoga. Twój pupil uprawia psie sporty? W gorące dni najlepiej zupełnie odpuścić treningi albo chociaż ograniczyć ich długość i intensywność. Sposobem na nudę mogą okazać się np. spokojne zabawy węchowe w zacienionym miejscu” – radzi jedna z firm weterynaryjnych.

Nie taki kaganiec

Lekarze apelują także, żeby w takie dni nie zakładać psom kagańców. A na pewno nie takich, które opinają pysk i nie pozwalają go otworzyć. 

„Zakładanie kagańca weterynaryjnego szczególnie podczas upałów może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Kaganiec weterynaryjny, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest zazwyczaj w zakładach weterynaryjnych, chroni przed ugryzieniem przy wykonywaniu zabiegów weterynaryjnych, takich jak np. badanie czy szczepienie i jest zakładany tylko na krótką chwilę” – ostrzega magicznykrakow.pl.

Do sklepu

Każdy chyba wie, że nie można zamykać zwierząt w samochodzie, kiedy żar leje się z nieba. Jeżeli ktoś idzie z psem na zakupy, to też powinien uważać, na jak długo i gdzie przywiązuje zwierzę. Nie można pupila zostawić na długo i na pewno nie w nasłonecznionym miejscu.

Warto także sprawdzić, czy do sklepu, do którego się wybieramy, można wejść z psem. Sieć Auchan w kilku swoich placówkach właśnie zaoferowała klientom wózki – klatki dla psów.

„Wózki dostosowane do przewożenia psów wdrożone zostały obecnie w trzech hipermarketach Auchan: Komorniki, Swadzim i Bukowska w Poznaniu. Dostępne są w dwóch opcjach dla zwierząt ważących do 10 i do 25 kg. Co ważne, po każdym użyciu wózka jest on dezynfekowany, czyszczona jest również mata, którą wózek jest wyściełany” – informuje sieć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama